מאת אלכס סובול-לביא 
צילום: אלכס סובול-לביא, עינבל ויסמן

 

בכניסה לאולם 3 שוכבת לה ילדה קטנה עם כנפיים גדולות ומנקה עם גבה את האבק. אני פוסע מעליה ומגלה שאמא שלה מעבירה את ההרצאה באולם. הגעתי למקום הנכון, אני בכנס "דורות".

***

לאורך שנים היו מספר ארגונים ופעילויות שריכזו את הגיקים החיפאיים. עם זאת רובן היו ספורדיות או מיועדות לקהל מצומצם. כרגיל, רוב התרבות התרכזה בתל אביב ובסביבתה. אבל כמו שהמנדט תמיד אומר: גם לחיפה מגיע. ואכן בפורים האחרון לחיפה הגיע כנס "דורות". כנס "דורות" החל כמיזם של אמא אחת, שרון ברתל קמחי, שהחליטה ליצור כנס לבן שלה, דור. בעזרת קבוצה לא גדולה של אנשים, ביניהם שועלי כנסים משופשפים כמו יבגני רזניקוב ו-ורד טוכטרמן ואחרים כמו אסף דקל, תמר קיס פפו, חגית וינר, מיכל כרמון, קובל ועוד. הכנס התקיים במכללת תלתן שבעיר התחתית שהתאימה באורח פלא למתכונת הכנס. זו הדרך שהרבה דברים צומחים בעיר התחתית. בין אם זה גלריות, פאבים או מסעדות. "1. אני רוצה שיהיה לי אחד כזה. 2. אין כזה בסביבה. 3. אני אעשה שיהיה לי".

IW1_4215

 

 

20160324_125857 (Custom)

על הגג התייצבו להם הדוכנים ו"זירת קרבות", בה לוחמים ולוחמות אמיצים נאבקו אחד בשנייה בנשקים מרופדים. שם גם מוקמו הקופות לכניסה לשאר המתחם. בקומה מתחת הייתה הזולה החינמית והנהדרת שבה אנשים יכלו להימלט מהחום ששרר באותו יום ולהיזרק על עשרות כריות. מתחת לה, היו הרצאות בנושאים של מד"ב, מדע ופנטזיה לסוגיהם וסדנאות יצירה. המבחר היה מפתה אבל אני וכבוד העורכת הלכנו ל"תחפושות בטבע ובספרות". זו הייתה הרצאה מעניינת שהעבירה איילת הרשטיג-דקל, שחיברה בין תכסיסים של חיות בטבע לבין תכסיסים של דמויות מהמיתולוגיה והספרות. "המתרגם כבלש" – הרצאה של עינבל שגיב-נקדימון שדיברה על הדרך שמתרגמים צריכים לעתים לעשות כדי לתרגם לא רק את הטקסט אלא גם את הקונטקסט. "מדע (כבר לא כל כך) בדיוני", הרצאה שהועברה על ידי בוריס ודיברה על המדע כמוזה, השראה למד"ב ועל ולהתהוותם במציאות של רעיונות מד"ביים מהעבר בהווה. "העתיד מתחיל כאן" – הרצאה של רפי קמחי שנותן מבט על ביקורת חברתית בספרות מד"ב ופנטזיה. היה משעשע להשוות את המוגלגים מהארי פוטר לבורגנים ולראות את המסרים החתרנים בספר 'מהומה רבה על לא דבר' של טרי פראצ'ט – 'going postal' בשבילכם. אבל ההרצאה הבולטת ביותר הייתה כנראה ההרצאה של קרן לנדסמן על "מחלות מתחפשות ולמה זה אף פעם לא לופוס". ואף מילה על סרטן. ההרצאה נערכה בצורת שעשועון אינטרקטיבי "נחש את המחלה" באמצעות שימוש באבחנה מבדלת. אם לא ציפיתם לצחוק בהרצאה על מחלות כנראה שלא הייתם בהרצאה של לנדסמן בינתיים. אגב, את התיאור הויזואלי של המחלה סופק על ידי ילדיה של לנדסמן שפיסלו את המחלות בפלסטלינה ופימו שעוררו התפעלות מאמא קרן והקהל.

IW1_4254

 

20160324_135756

המיקום של הכנס היה נוח לא רק בגלל קירבתו לתחנת הרכבת ולכלי התחבורה הראשיים בחיפה אלא גם בגלל הימצאותו בעיר התחתית על מטעמיה הקולינריים. ממש לקראת הכנס התווספה לה ברחוב העצמאות סביחיה קטנה עם סביח ושקשוקה ראויים לשמם בשם "הסביח של יחזקאל". היו גם לימונים כבושים מצוינים – הכיבוש היחידי שאנו תומכים בו במנדט. את הערב סגרנו במשחק תפקידים במרתף של המכללה. למי שלא יודע – המכללה הייתה פעם בנק מרכנתיל דיסקונט ולנהל משחק תפקידים קונספרטיבי בכספת בהחלט הוסיף לחוויה. המשחק שמשתתף במיזם אספמיה, שיטה חדשה פרי תוצרת מקומית, הועבר על ידי גרג מרקובסקי. במשחק השחקנים יוצרים את העולם יחד עם המנחה על ידי המצאת שמועות וחקירתן. כך שאפילו המנחה לא יודע איך המשחק מתחיל וכיצד ייגמר.

IW1_4301

 

20160324_181150 (Custom)

כמו בכל כנס ראוי לשמו הגיעה כמות נאה של אנשים מחופשים. פורים עזר להם ללא ספק לנוע בדרכים מבלי שהמוגלגים יצביעו לכיוונם ויצחקו. במיוחד בלטו בשטח שני שיבוטים של דדפול. אחד מהם כנראה בגילאי 8-10. בהתחשב בכך שדדפול מיועד למבוגרים זה החזיר אותי לילדות שלי כאשר אבא שלי לקח אותי לראות את הסרט הראשון בסדרת הסרטים "הנוסע השמיני". זה הזמן להזכיר לכולם – תשאלו את הקוסט פליירים לפני שאתם מצלמים. למי שמסתפק באקססוריז במקום תחפושות או סתם רוצה לקנות משחק לוח או משחק תפקידים, היה מגוון די מוצלח של דוכנים והעורכת אפילו קנתה תליון.

פורמט הכנס שבו קונים כרטיס יומי או חצי יומי לכנס כולו פלוס אופציה לקנות כרטיס מוגבל ומוזל למתחם משחקי הלוח בלבד היה ייחודי לנוף הישראלי. ח"ח למארגנים על האפשרות לצפות בסרטים בחינם ולגשת למתחם הזולה, הדוכנים וזירת הקרבות בחינם לחלוטין. הכנס נחל הצלחה כבירה עד כדי כך שלא נותרו כרטיסים כבר שבוע לפני מועד הכנס למרות שהאולמות לא היו מלאים ברוב ההרצאות כפי שיכלו להיות. אנו מקווים שזוהי רק התחלה של מסורת חיפאית ארוכת שנים ונהיה שם כדי לסקר גם בשנה הבאה.

IW1_4576

 

 

Facebook Comments
About the Author

Related Posts

במסגרת פינתה "פנים חיפאיות" צלמת הבית ניבה בן עמי נפגשה עם הכוראוגרפית והרקדנית דגה פדר, מנהלת להקת...

העיר חיפה נוטה לעתים להסתיר את פינות החמד האמיתיות שלה אורי בצ'קו ראש מדור המוזיקה שלנו גילה שוב...

כדי שיהיה לכם קיץ מלא השראה, חברי מערכת המנדט ליקטו עבורכם חלומות מז'אנרים ואורחות חיים שונים...

השאר\י תגובה